Wednesday Night - C Series

Royal Victoria Yacht Club

Wednesday C

ATB 1 Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Jul 3 Jul 17 Jul 24 Jul 31 Total Nett
1st Off The Chart Elliot 770 5 108 Mike Turner 1.0 2.0 DNF 1.0 5.0 DNC 9.0 9.0
2nd High Voltage Viper 830 50914 72 Rory Morahan 2.0 2.3 OOD 2.0 3.0 9.3 9.3
3rd Baad Kitty Henderson 30 112 57 Ben Power 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 15.0 15.0
4th Slippery When Wet Etchells 610 123 Brian Spencer 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 16.0 16.0

ATB 2 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Jul 3 Jul 10 Jul 17 Jul 24 Jul 31 Total Nett
1st Planet B Martin 242 282 165 Roger Nelson (4.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 4.0
2nd Fetish Hotfoot 27 29741 152 Dave Richardson 2.0 2.0 3.0 3.0 (5.0) 15.0 10.0
3rd Crantini Martin 242 46024 165 Lianne Kern (17.0 DNC) 3.0 OOD 2.0 4.0 3.0 29.0 12.0
4th First Draft Pocket Rocket 29921 171 Jay Aiken 5.0 (17.0 DNC) 4.0 6.0 4.0 36.0 19.0
5th NVS Hotfoot 27 29745 152 Paul Gibson 1.0 5.0 6.0 (11.0) 10.0 DNF 33.0 22.0
6th Owl Thunderbird 642 192 Vidas Stukas 3.0 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 42.0 25.0
7th Jimmy Chicken Martin 242 77 165 Heather Abel 7.0 (17.0 DNC) 5.0 9.0 7.0 45.0 28.0
8th Blind Monkey J 24 3377 186 Cam Garcin 9.0 4.0 9.0 (13.0) 8.0 43.0 30.0
9th Min of Mine Martin 242 215 165 Tara Smith 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 6.0 48.0 31.0
10th Road Kill J 24 1269 186 Paul Betts 10.0 OCS 6.0 DNS 8.0 10.0 (17.0 DNC) 51.0 34.0
11th White Noise Martin 242 257 165 Kirk Westergaard 8.0 (17.0 DNC) 7.0 8.0 17.0 DNC 57.0 40.0
12th One Moore Time Moore 24 109 168 Fraser McMillan (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 17.0 DNC 73.0 56.0
13th Peptide Moore 24 70 168 Simon Walker (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 17.0 DNC 75.0 58.0
14th Kermit Martin 242 49171 165 Gerry Luco (17.0 DNC) 17.0 DNC 11.0 DNS 17.0 DNC 17.0 DNC 79.0 62.0
14th Blue Buck Martin 242 115 165 Janice Brown (17.0 DNC) 17.0 DNC 11.0 DNF 17.0 DNC 17.0 DNC 79.0 62.0
16th   Moore 24 13 168 Stuart Dahlgren (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 12.0 17.0 DNC 80.0 63.0

ATB 3 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Jul 3 Jul 10 Jul 17 Jul 24 Jul 31 Total Nett
1st Kelsib Cal 20 29373 300 Tom Lowdon 1.0 (10.0 DNC) 1.5 1.0 3.4 AVE 16.9 6.9
2nd Shuttlecock Thunderbird 1007 198 contact [email protected] (10.0 DNC) 1.0 4.0 10.0 DNC 2.0 27.0 17.0
3rd Unknown Thunderbird 1116 198 email [email protected] (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.5 5.0 1.0 27.5 17.5
4th Seahawk Thunderbird 1132 198 Ian Gable 2.0 (10.0 DNC) 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 35.0 25.0
5th Scooter Thunderbird 1115 198 Philippe Taillefer (10.0 DNC) 2.0 DNS 10.0 DNC 6.0 10.0 DNC 38.0 28.0
6th Final Merry Cal 20 162 300 Trevor Hayward (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 7.0 DNF 39.0 29.0
7th La Galatea Cal 20 19337 300 Peter Coy (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 8.5 AVE 42.5 32.5
8th Zig Zag Thunderbird 643 198 Adrian Betanzo (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 43.0 33.0
9th Bluebird Cal 20 911 300 David Bleakney (10.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 DNF 10.0 DNC 9.0 AVE 45.0 35.0

Melges 24 Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Jul 3 Jul 10 Jul 17 Jul 24 Jul 31 Total Nett
1st Goes to 11 Melges 24 11 99 Duncan Stamper 1.0 (5.0) 3.0 2.0 1.0 12.0 7.0
2nd Lekker Melges 24 371 99 Gord Galbraith (10.0 DNC) 1.0 1.0 5.0 2.0 19.0 9.0
3rd Psyclone Melges 24 293 99 Dave Tolman 3.0 OOD 3.0 (4.0) 3.0 3.0 16.0 12.0
4th Full Circle Melges 24 415 99 Bob Britten / Jeremy Smith 3.0 (10.0 DNC) 2.0 6.0 6.0 27.0 17.0
5th DVS Melges 24 218 99 Paul Mais / James Bowden 2.0 6.0 5.0 4.0 (10.0 DNC) 27.0 17.0
6th Overdraft Melges 24 80 99 Hugh Wainman-Wood 4.0 4.0 6.0 (7.0) 4.0 25.0 18.0
7th Sheva Melges 24 606 99 Dunnery Best 6.0 RAF (10.0 DNC) 7.0 1.0 10.0 DNC 34.0 24.0
8th Light Scout Melges 24 222 99 Kirk Palmer (10.0 DNC) 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 37.0 27.0
9th Gravy Melges 24 246 99 contact [email protected] (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 10.0 DNC 7.0 45.0 35.0

Jul 3 - ATB 1 Division

Start: Div 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35, Wind dir: W, Ave wind: 15
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Off The Chart Elliot 770 5 108 Mike Turner 18:35 19:04:02 0:29:02 0:30:03 1.0
2 High Voltage Viper 830 50914 72 Rory Morahan 18:35 19:03:23 0:28:23 0:31:10 2.0
3 Baad Kitty Henderson 30 112 57 Ben Power 18:35 19:03:36 0:28:36 0:32:13 3.0
4 Slippery When Wet Etchells 610 123 Brian Spencer     DNC   5.0

Jul 10 - ATB 1 Division

Start: Div 1, Finishes: Finish time, Time: 18:38, Wind dir: W, Ave wind: 30
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Place Points
  Off The Chart Elliot 770 5 108 Mike Turner    
  High Voltage Viper 830 50914 72 Rory Morahan    
  Baad Kitty Henderson 30 112 57 Ben Power    
  Slippery When Wet Etchells 610 123 Brian Spencer    

Jul 17 - ATB 1 Division

Start: Div 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Wind dir: W, Ave wind: 12
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Place Points
1 Off The Chart Elliot 770 5 108 Mike Turner DNF 2.0
2 High Voltage Viper 830 50914 72 Rory Morahan OOD 2.3
3 Baad Kitty Henderson 30 112 57 Ben Power DNC 5.0
3 Slippery When Wet Etchells 610 123 Brian Spencer DNC 5.0

Jul 24 - ATB 1 Division

Start: Div 1, Finishes: Finish time, Time: 18:41, Wind dir: W, Ave wind: 9
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Off The Chart Elliot 770 5 108 Mike Turner 18:41 19:05:12 0:24:12 0:25:03 1.0
2 High Voltage Viper 830 50914 72 Rory Morahan 18:41 19:04:13 0:23:13 0:25:29 2.0
3 Baad Kitty Henderson 30 112 57 Ben Power     DNC   5.0
3 Slippery When Wet Etchells 610 123 Brian Spencer     DNC   5.0

Jul 31 - ATB 1 Division

Start: Div 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25, Wind dir: SW, Ave wind: 8
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slippery When Wet Etchells 610 123 Brian Spencer 18:25 19:13:01 0:48:01 0:48:32 1.0
2 Baad Kitty Henderson 30 112 57 Ben Power 18:25 19:10:40 0:45:40 0:51:27 2.0
3 High Voltage Viper 830 50914 72 Rory Morahan 18:25 19:12:37 0:47:37 0:52:17 3.0
4 Off The Chart Elliot 770 5 108 Mike Turner     DNC   5.0

Jul 3 - ATB 2 Division

Start: Div 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35, Wind dir: W, Ave wind: 15
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NVS Hotfoot 27 29745 152 Paul Gibson 18:35 19:05:56 0:30:56 0:29:55 1.0
2 Fetish Hotfoot 27 29741 152 Dave Richardson 18:35 19:06:03 0:31:03 0:30:02 2.0
3 Owl Thunderbird 642 192 Vidas Stukas 18:35 19:08:08 0:33:08 0:30:15 3.0
4 Planet B Martin 242 282 165 Roger Nelson 18:35 19:06:56 0:31:56 0:30:18 4.0
5 First Draft Pocket Rocket 29921 171 Jay Aiken 18:35 19:08:09 0:33:09 0:31:11 5.0
6 Min of Mine Martin 242 215 165 Tara Smith 18:35 19:08:38 0:33:38 0:31:55 6.0
7 Jimmy Chicken Martin 242 77 165 Heather Abel 18:35 19:09:42 0:34:42 0:32:56 7.0
8 White Noise Martin 242 257 165 Kirk Westergaard 18:35 19:09:44 0:34:44 0:32:58 8.0
9 Blind Monkey J 24 3377 186 Cam Garcin 18:35 19:11:08 0:36:08 0:33:16 9.0
10 Road Kill J 24 1269 186 Paul Betts     OCS   10.0
11 Crantini Martin 242 46024 165 Lianne Kern     DNC   17.0
11 One Moore Time Moore 24 109 168 Fraser McMillan     DNC   17.0
11 Peptide Moore 24 70 168 Simon Walker     DNC   17.0
11 Kermit Martin 242 49171 165 Gerry Luco     DNC   17.0
11 Blue Buck Martin 242 115 165 Janice Brown     DNC   17.0
11   Moore 24 13 168 Stuart Dahlgren     DNC   17.0

Jul 10 - ATB 2 Division

Start: Div 2, Finishes: Finish time, Time: 18:38, Wind dir: W, Ave wind: 30
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Planet B Martin 242 282 165 Roger Nelson 18:38 19:19:33 0:41:33 0:39:26 1.0
2 Fetish Hotfoot 27 29741 152 Dave Richardson 18:38 19:19:28 0:41:28 0:40:07 2.0
3 Crantini Martin 242 46024 165 Lianne Kern     OOD   3.0
3 Owl Thunderbird 642 192 Vidas Stukas 18:38 19:24:05 0:46:05 0:42:04 3.0
5 Blind Monkey J 24 3377 186 Cam Garcin 18:38 19:30:10 0:52:10 0:48:02 4.0
6 NVS Hotfoot 27 29745 152 Paul Gibson 18:38 19:29:02 0:51:02 0:49:22 5.0
7 Road Kill J 24 1269 186 Paul Betts     DNS   6.0
8 First Draft Pocket Rocket 29921 171 Jay Aiken     DNC   17.0
8 Jimmy Chicken Martin 242 77 165 Heather Abel     DNC   17.0
8 Min of Mine Martin 242 215 165 Tara Smith     DNC   17.0
8 White Noise Martin 242 257 165 Kirk Westergaard     DNC   17.0
8 One Moore Time Moore 24 109 168 Fraser McMillan     DNC   17.0
8 Peptide Moore 24 70 168 Simon Walker     DNC   17.0
8 Kermit Martin 242 49171 165 Gerry Luco     DNC   17.0
8 Blue Buck Martin 242 115 165 Janice Brown     DNC   17.0
8   Moore 24 13 168 Stuart Dahlgren     DNC   17.0

Jul 17 - ATB 2 Division

Start: Div 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Wind dir: W, Ave wind: 12
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Planet B Martin 242 282 165 Roger Nelson 18:30 19:25:53 0:55:53 0:53:02 1.0
2 Crantini Martin 242 46024 165 Lianne Kern 18:30 19:27:29 0:57:29 0:54:33 2.0
3 Fetish Hotfoot 27 29741 152 Dave Richardson 18:30 19:26:28 0:56:28 0:54:37 3.0
4 First Draft Pocket Rocket 29921 171 Jay Aiken 18:30 19:28:18 0:58:18 0:54:50 4.0
5 Jimmy Chicken Martin 242 77 165 Heather Abel 18:30 19:28:46 0:58:46 0:55:46 5.0
6 NVS Hotfoot 27 29745 152 Paul Gibson 18:30 19:28:11 0:58:11 0:56:17 6.0
7 White Noise Martin 242 257 165 Kirk Westergaard 18:30 19:32:23 1:02:23 0:59:12 7.0
8 Road Kill J 24 1269 186 Paul Betts 18:30 19:34:32 1:04:32 0:59:25 8.0
9 Blind Monkey J 24 3377 186 Cam Garcin 18:30 19:43:17 1:13:17 1:07:28 9.0
10 Kermit Martin 242 49171 165 Gerry Luco     DNS   11.0
10 Blue Buck Martin 242 115 165 Janice Brown     DNF   11.0
12 Owl Thunderbird 642 192 Vidas Stukas     DNC   17.0
12 Min of Mine Martin 242 215 165 Tara Smith     DNC   17.0
12 One Moore Time Moore 24 109 168 Fraser McMillan     DNC   17.0
12 Peptide Moore 24 70 168 Simon Walker     DNC   17.0
12   Moore 24 13 168 Stuart Dahlgren     DNC   17.0

Jul 24 - ATB 2 Division

Start: Div 2, Finishes: Finish time, Time: 18:41, Wind dir: W, Ave wind: 9
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Planet B Martin 242 282 165 Roger Nelson 18:41 19:06:30 0:25:30 0:24:12 1.0
2 Min of Mine Martin 242 215 165 Tara Smith 18:41 19:06:47 0:25:47 0:24:28 2.0
3 Fetish Hotfoot 27 29741 152 Dave Richardson 18:41 19:06:29 0:25:29 0:24:39 3.0
4 Crantini Martin 242 46024 165 Lianne Kern 18:41 19:07:14 0:26:14 0:24:54 4.0
5 One Moore Time Moore 24 109 168 Fraser McMillan 18:41 19:07:42 0:26:42 0:25:14 5.0
6 First Draft Pocket Rocket 29921 171 Jay Aiken 18:41 19:08:16 0:27:16 0:25:39 6.0
7 Peptide Moore 24 70 168 Simon Walker 18:41 19:08:39 0:27:39 0:26:07 7.0
8 White Noise Martin 242 257 165 Kirk Westergaard 18:41 19:08:51 0:27:51 0:26:26 8.0
9 Jimmy Chicken Martin 242 77 165 Heather Abel 18:41 19:08:52 0:27:52 0:26:27 9.0
10 Road Kill J 24 1269 186 Paul Betts 18:41 19:10:02 0:29:02 0:26:44 10.0
11 NVS Hotfoot 27 29745 152 Paul Gibson 18:41 19:09:09 0:28:09 0:27:14 11.0
12   Moore 24 13 168 Stuart Dahlgren 18:41 19:10:31 0:29:31 0:27:53 12.0
13 Blind Monkey J 24 3377 186 Cam Garcin 18:41 19:12:23 0:31:23 0:28:54 13.0
14 Owl Thunderbird 642 192 Vidas Stukas     DNC   17.0
14 Kermit Martin 242 49171 165 Gerry Luco     DNC   17.0
14 Blue Buck Martin 242 115 165 Janice Brown     DNC   17.0

Jul 31 - ATB 2 Division

Start: Div 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35, Wind dir: SW, Ave wind: 8
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Planet B Martin 242 282 165 Roger Nelson 18:35 19:18:26 0:43:26 0:41:13 1.0
2 Owl Thunderbird 642 192 Vidas Stukas 18:35 19:21:55 0:46:55 0:42:50 2.0
3 Crantini Martin 242 46024 165 Lianne Kern 18:35 19:21:50 0:46:50 0:44:26 3.0
4 First Draft Pocket Rocket 29921 171 Jay Aiken 18:35 19:22:59 0:47:59 0:45:08 4.0
5 Fetish Hotfoot 27 29741 152 Dave Richardson 18:35 19:21:44 0:46:44 0:45:12 5.0
6 Min of Mine Martin 242 215 165 Tara Smith 18:35 19:23:54 0:48:54 0:46:24 6.0
7 Jimmy Chicken Martin 242 77 165 Heather Abel 18:35 19:23:55 0:48:55 0:46:25 7.0
8 Blind Monkey J 24 3377 186 Cam Garcin 18:35 19:25:33 0:50:33 0:46:32 8.0
9 NVS Hotfoot 27 29745 152 Paul Gibson     DNF   10.0
10 Road Kill J 24 1269 186 Paul Betts     DNC   17.0
10 White Noise Martin 242 257 165 Kirk Westergaard     DNC   17.0
10 One Moore Time Moore 24 109 168 Fraser McMillan     DNC   17.0
10 Peptide Moore 24 70 168 Simon Walker     DNC   17.0
10 Kermit Martin 242 49171 165 Gerry Luco     DNC   17.0
10 Blue Buck Martin 242 115 165 Janice Brown     DNC   17.0
10   Moore 24 13 168 Stuart Dahlgren     DNC   17.0

Jul 3 - ATB 3 Division

Start: Div 3, Finishes: Finish time, Time: 18:35, Wind dir: W, Ave wind: 15
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Kelsib Cal 20 29373 300 Tom Lowdon 18:35 19:11:25 0:36:25 0:28:52 1.0
2 Seahawk Thunderbird 1132 198 Ian Gable 18:35 19:11:21 0:36:21 0:32:54 2.0
3 Shuttlecock Thunderbird 1007 198 contact [email protected]     DNC   10.0
3 Unknown Thunderbird 1116 198 email [email protected]     DNC   10.0
3 Scooter Thunderbird 1115 198 Philippe Taillefer     DNC   10.0
3 Final Merry Cal 20 162 300 Trevor Hayward     DNC   10.0
3 La Galatea Cal 20 19337 300 Peter Coy     DNC   10.0
3 Zig Zag Thunderbird 643 198 Adrian Betanzo     DNC   10.0
3 Bluebird Cal 20 911 300 David Bleakney     DNC   10.0

Jul 10 - ATB 3 Division

Start: Div 3, Finishes: Finish time, Time: 18:38, Wind dir: W, Ave wind: 30
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Shuttlecock Thunderbird 1007 198 contact [email protected] 18:38 19:30:14 0:52:14 0:47:17 1.0
2 Scooter Thunderbird 1115 198 Philippe Taillefer     DNS   2.0
3 Kelsib Cal 20 29373 300 Tom Lowdon     DNC   10.0
3 Unknown Thunderbird 1116 198 email [email protected]     DNC   10.0
3 Seahawk Thunderbird 1132 198 Ian Gable     DNC   10.0
3 Final Merry Cal 20 162 300 Trevor Hayward     DNC   10.0
3 La Galatea Cal 20 19337 300 Peter Coy     DNC   10.0
3 Zig Zag Thunderbird 643 198 Adrian Betanzo     DNC   10.0
3 Bluebird Cal 20 911 300 David Bleakney     DNC   10.0

Jul 17 - ATB 3 Division

Start: Div 3, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Wind dir: W, Ave wind: 12
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Kelsib Cal 20 29373 300 Tom Lowdon 18:30 19:44:55 1:14:55 0:59:23 1.5
1 Unknown Thunderbird 1116 198 email [email protected] 18:30 19:35:36 1:05:36 0:59:23 1.5
3 Seahawk Thunderbird 1132 198 Ian Gable 18:30 19:36:40 1:06:40 1:00:21 3.0
4 Shuttlecock Thunderbird 1007 198 contact [email protected] 18:30 19:42:19 1:12:19 1:05:28 4.0
5 Bluebird Cal 20 911 300 David Bleakney     DNF   6.0
6 Scooter Thunderbird 1115 198 Philippe Taillefer     DNC   10.0
6 Final Merry Cal 20 162 300 Trevor Hayward     DNC   10.0
6 La Galatea Cal 20 19337 300 Peter Coy     DNC   10.0
6 Zig Zag Thunderbird 643 198 Adrian Betanzo     DNC   10.0

Jul 24 - ATB 3 Division

Start: Div 3, Finishes: Finish time, Time: 18:41, Wind dir: W, Ave wind: 9
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Kelsib Cal 20 29373 300 Tom Lowdon 18:41 19:12:22 0:31:22 0:24:52 1.0
2 Final Merry Cal 20 162 300 Trevor Hayward 18:41 19:13:35 0:32:35 0:25:50 2.0
3 Zig Zag Thunderbird 643 198 Adrian Betanzo 18:41 19:11:35 0:30:35 0:27:41 3.0
4 La Galatea Cal 20 19337 300 Peter Coy 18:41 19:16:01 0:35:01 0:27:45 4.0
5 Unknown Thunderbird 1116 198 email [email protected] 18:41 19:14:18 0:33:18 0:30:09 5.0
6 Scooter Thunderbird 1115 198 Philippe Taillefer 18:41 19:17:00 0:36:00 0:32:35 6.0
7 Shuttlecock Thunderbird 1007 198 contact [email protected]     DNC   10.0
7 Seahawk Thunderbird 1132 198 Ian Gable     DNC   10.0
7 Bluebird Cal 20 911 300 David Bleakney     DNC   10.0

Jul 31 - ATB 3 Division

Start: Div 3, Finishes: Finish time, Time: 18:35, Wind dir: SW, Ave wind: 8
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Unknown Thunderbird 1116 198 email [email protected] 18:35 19:26:11 0:51:11 0:46:20 1.0
2 Shuttlecock Thunderbird 1007 198 contact [email protected] 18:20 19:29:25 1:09:25 1:02:51 2.0
3 Kelsib Cal 20 29373 300 Tom Lowdon     AVE   3.4
4 Final Merry Cal 20 162 300 Trevor Hayward     DNF   7.0
5 La Galatea Cal 20 19337 300 Peter Coy     AVE   8.5
6 Bluebird Cal 20 911 300 David Bleakney     AVE   9.0
7 Seahawk Thunderbird 1132 198 Ian Gable     DNC   10.0
7 Scooter Thunderbird 1115 198 Philippe Taillefer     DNC   10.0
7 Zig Zag Thunderbird 643 198 Adrian Betanzo     DNC   10.0

Jul 3 - Melges 24 Division

Start: Melges, Finishes: Place, Time: 18:30, Wind dir: W, Ave wind: 15
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Place Points
1 Goes to 11 Melges 24 11 99 Duncan Stamper 1 1.0
2 DVS Melges 24 218 99 Paul Mais / James Bowden 2 2.0
3 Psyclone Melges 24 293 99 Dave Tolman OOD 3.0
3 Full Circle Melges 24 415 99 Bob Britten / Jeremy Smith 4 3.0
5 Overdraft Melges 24 80 99 Hugh Wainman-Wood 5 4.0
6 Sheva Melges 24 606 99 Dunnery Best RAF 6.0
7 Lekker Melges 24 371 99 Gord Galbraith DNC 10.0
7 Light Scout Melges 24 222 99 Kirk Palmer DNC 10.0
7 Gravy Melges 24 246 99 contact [email protected] DNC 10.0

Jul 10 - Melges 24 Division

Start: Melges, Finishes: Place, Time: 18:33, Wind dir: W, Ave wind: 30
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Place Points
1 Lekker Melges 24 371 99 Gord Galbraith 1 1.0
2 Light Scout Melges 24 222 99 Kirk Palmer 2 2.0
3 Psyclone Melges 24 293 99 Dave Tolman 3 3.0
4 Overdraft Melges 24 80 99 Hugh Wainman-Wood 4 4.0
5 Goes to 11 Melges 24 11 99 Duncan Stamper 5 5.0
6 DVS Melges 24 218 99 Paul Mais / James Bowden 6 6.0
7 Full Circle Melges 24 415 99 Bob Britten / Jeremy Smith DNC 10.0
7 Sheva Melges 24 606 99 Dunnery Best DNC 10.0
7 Gravy Melges 24 246 99 contact [email protected] DNC 10.0

Jul 17 - Melges 24 Division

Start: Melges, Finishes: Place, Time: 18:25, Wind dir: W, Ave wind: 12
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Place Points
1 Lekker Melges 24 371 99 Gord Galbraith 1 1.0
2 Full Circle Melges 24 415 99 Bob Britten / Jeremy Smith 2 2.0
3 Goes to 11 Melges 24 11 99 Duncan Stamper 3 3.0
4 Psyclone Melges 24 293 99 Dave Tolman 4 4.0
5 DVS Melges 24 218 99 Paul Mais / James Bowden 5 5.0
6 Overdraft Melges 24 80 99 Hugh Wainman-Wood 6 6.0
7 Sheva Melges 24 606 99 Dunnery Best 7 7.0
8 Gravy Melges 24 246 99 contact [email protected] 8 8.0
9 Light Scout Melges 24 222 99 Kirk Palmer DNC 10.0

Jul 24 - Melges 24 Division

Start: Melges, Finishes: Place, Time: 18:36, Wind dir: W, Ave wind: 9
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Place Points
1 Sheva Melges 24 606 99 Dunnery Best 1 1.0
2 Goes to 11 Melges 24 11 99 Duncan Stamper 2 2.0
3 Psyclone Melges 24 293 99 Dave Tolman 3 3.0
4 DVS Melges 24 218 99 Paul Mais / James Bowden 4 4.0
5 Lekker Melges 24 371 99 Gord Galbraith 5 5.0
6 Full Circle Melges 24 415 99 Bob Britten / Jeremy Smith 6 6.0
7 Overdraft Melges 24 80 99 Hugh Wainman-Wood 7 7.0
8 Light Scout Melges 24 222 99 Kirk Palmer DNC 10.0
8 Gravy Melges 24 246 99 contact [email protected] DNC 10.0

Jul 31 - Melges 24 Division

Start: Melges, Finishes: Place, Time: 18:25, Wind dir: SW, Ave wind: 8
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Place Points
1 Goes to 11 Melges 24 11 99 Duncan Stamper 1 1.0
2 Lekker Melges 24 371 99 Gord Galbraith 2 2.0
3 Psyclone Melges 24 293 99 Dave Tolman 3 3.0
4 Overdraft Melges 24 80 99 Hugh Wainman-Wood 4 4.0
5 Light Scout Melges 24 222 99 Kirk Palmer 5 5.0
6 Full Circle Melges 24 415 99 Bob Britten / Jeremy Smith 6 6.0
7 Gravy Melges 24 246 99 contact [email protected] 7 7.0
8 DVS Melges 24 218 99 Paul Mais / James Bowden DNC 10.0
8 Sheva Melges 24 606 99 Dunnery Best DNC 10.0



Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com