Wednesday Night - B Series

Royal Victoria Yacht Club

Wednesday B

Dist 1 Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Jun 5 Jun 12 Jun 19 Jun 26 Total Nett
1st Bulletproof Olson 911se 42512 138 Nigel Martin 2.0 2.0 1.0 2.0 7.0 7.0
2nd Kairos Aerodyne 38 3801 45 Ron Jewula 1.0 1.0 8.0 DNC 1.0 11.0 11.0
3rd Portia Olson 911 42597 138 Booth/Stukas 3.0 3.0 3.0 8.0 DNC 17.0 17.0
4th Cantina Catalina 42 Mk 1 220 126 Gary Sagert 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 3.0 21.0 21.0
5th Foolish Muse Olson 30 8234 112 Andrew Evans 5.0 4.0 8.0 DNC 4.0 21.0 21.0
6th Riot C&C 115 115 72 Rob Tape 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 5.0 25.0 25.0
7th Skybird CS 34 74322 141 Maarten Prinsze 4.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 28.0 28.0

Dist 2 Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Jun 5 Jun 12 Jun 19 Jun 26 Total Nett
1st Zephyr Cal 29 19466 201 Dennis Woodward 1.0 2.0 1.0 3.0 7.0 7.0
2nd Annie C&C 24 74345 237 Roger Aubin 3.0 6.0 TLE 3.3 OOD 1.0 13.3 13.3
3rd Chanterelle Spencer 31 39465 195 John Neilson 2.0 3.0 6.0 4.0 15.0 15.0
4th Tokolosh II North Star 30 19823 225 Rolf Schmidt 8.0 OCS 4.0 5.0 2.0 19.0 19.0
5th Sugar Glider Beneteau 32.5 38 165 Rob Warren 11.0 DNC 1.0 3.0 11.0 DNC 26.0 26.0
6th Stimulus Odyssey 9.7 275 179 Adrian King-Harris 6.0 9.0 DNF 2.0 11.0 DNC 28.0 28.0
7th Solace C&C 25 363 240 [email protected] 5.0 6.0 TLE 11.0 DNC 11.0 DNC 33.0 33.0
8th Mehpisto C&C 29 44194 213 Peter Mills 11.0 DNC 9.0 DNF 4.0 11.0 DNC 35.0 35.0
9th Liberta Ranger 26 74302 216 Margaret Long 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 37.0 37.0
10th @Sea Crown 23 19039 254 Leslie Hesford 7.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 40.0 40.0

Jun 5 - Dist 1 Division

Start: Dist 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: Shortened to Fulford, Wind dir: W, Ave wind: 8
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Kairos Aerodyne 38 3801 45 Ron Jewula 18:20 19:30:01 1:10:01 1:20:33 1.0
2 Bulletproof Olson 911se 42512 138 Nigel Martin 18:20 19:41:46 1:21:46 1:20:46 2.0
3 Portia Olson 911 42597 138 Booth/Stukas 18:20 19:45:24 1:25:24 1:24:22 3.0
4 Skybird CS 34 74322 141 Maarten Prinsze 18:20 19:53:19 1:33:19 1:31:46 4.0
5 Foolish Muse Olson 30 8234 112 Andrew Evans 18:20 19:49:56 1:29:56 1:32:30 5.0
6 Cantina Catalina 42 Mk 1 220 126 Gary Sagert     DNC   8.0
6 Riot C&C 115 115 72 Rob Tape     DNC   8.0

Jun 12 - Dist 1 Division

Start: Dist 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Wind dir: W, Ave wind: 8-0
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Kairos Aerodyne 38 3801 45 Ron Jewula 18:20 19:18:50 0:58:50 1:07:41 1.0
2 Bulletproof Olson 911se 42512 138 Nigel Martin 18:20 19:35:01 1:15:01 1:14:06 2.0
3 Portia Olson 911 42597 138 Booth/Stukas 18:20 19:37:22 1:17:22 1:16:26 3.0
4 Foolish Muse Olson 30 8234 112 Andrew Evans 18:20 19:51:21 1:31:21 1:33:57 4.0
5 Cantina Catalina 42 Mk 1 220 126 Gary Sagert     DNC   8.0
5 Riot C&C 115 115 72 Rob Tape     DNC   8.0
5 Skybird CS 34 74322 141 Maarten Prinsze     DNC   8.0

Jun 19 - Dist 1 Division

Start: Dist 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Wind dir: W, Ave wind: 20
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Bulletproof Olson 911se 42512 138 Nigel Martin 18:20 19:26:07 1:06:07 1:05:19 1.0
2 Cantina Catalina 42 Mk 1 220 126 Gary Sagert 18:20 19:25:50 1:05:50 1:06:14 2.0
3 Portia Olson 911 42597 138 Booth/Stukas 18:20 19:31:09 1:11:09 1:10:17 3.0
4 Riot C&C 115 115 72 Rob Tape 18:20 19:26:32 1:06:32 1:13:03 4.0
5 Kairos Aerodyne 38 3801 45 Ron Jewula     DNC   8.0
5 Foolish Muse Olson 30 8234 112 Andrew Evans     DNC   8.0
5 Skybird CS 34 74322 141 Maarten Prinsze     DNC   8.0

Jun 26 - Dist 1 Division

Start: Dist 1, Finishes: Finish time, Time: 18:38, Wind dir: SE, Ave wind: 2
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Kairos Aerodyne 38 3801 45 Ron Jewula 18:38 19:52:56 1:14:56 1:26:12 1.0
2 Bulletproof Olson 911se 42512 138 Nigel Martin 18:38 20:05:17 1:27:17 1:26:13 2.0
3 Cantina Catalina 42 Mk 1 220 126 Gary Sagert 18:38 20:06:05 1:28:05 1:28:38 3.0
4 Foolish Muse Olson 30 8234 112 Andrew Evans 18:38 20:06:50 1:28:50 1:31:22 4.0
5 Riot C&C 115 115 72 Rob Tape 18:38 20:05:32 1:27:32 1:36:07 5.0
6 Portia Olson 911 42597 138 Booth/Stukas     DNC   8.0
6 Skybird CS 34 74322 141 Maarten Prinsze     DNC   8.0

Jun 5 - Dist 2 Division

Start: Dist 2, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: Shortened to Fulford, Wind dir: W, Ave wind: 8
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Zephyr Cal 29 19466 201 Dennis Woodward 18:20 19:41:10 1:21:10 1:13:10 1.0
2 Chanterelle Spencer 31 39465 195 John Neilson 18:20 19:46:07 1:26:07 1:18:17 2.0
3 Annie C&C 24 74345 237 Roger Aubin 18:20 19:55:26 1:35:26 1:21:57 3.0
4 Liberta Ranger 26 74302 216 Margaret Long 18:20 19:53:04 1:33:04 1:22:12 4.0
5 Solace C&C 25 363 240 [email protected] 18:20 19:56:57 1:36:57 1:22:55 5.0
6 Stimulus Odyssey 9.7 275 179 Adrian King-Harris 18:20 19:53:30 1:33:30 1:26:57 6.0
7 @Sea Crown 23 19039 254 Leslie Hesford 18:20 20:05:53 1:45:53 1:28:55 7.0
8 Tokolosh II North Star 30 19823 225 Rolf Schmidt     OCS   8.0
9 Sugar Glider Beneteau 32.5 38 165 Rob Warren     DNC   11.0
9 Mehpisto C&C 29 44194 213 Peter Mills     DNC   11.0

Jun 12 - Dist 2 Division

Start: Dist 2, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Course: Shortened to Fulford, Wind dir: W, Ave wind: 8-0
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Sugar Glider Beneteau 32.5 38 165 Rob Warren 18:20 19:41:58 1:21:58 1:17:47 1.0
2 Zephyr Cal 29 19466 201 Dennis Woodward 18:20 19:47:56 1:27:56 1:19:16 2.0
3 Chanterelle Spencer 31 39465 195 John Neilson 18:20 19:59:33 1:39:33 1:30:30 3.0
4 Tokolosh II North Star 30 19823 225 Rolf Schmidt 18:20 20:11:48 1:51:48 1:37:33 4.0
5 Annie C&C 24 74345 237 Roger Aubin     TLE   6.0
5 Solace C&C 25 363 240 [email protected]     TLE   6.0
7 Stimulus Odyssey 9.7 275 179 Adrian King-Harris     DNF   9.0
7 Mehpisto C&C 29 44194 213 Peter Mills     DNF   9.0
9 Liberta Ranger 26 74302 216 Margaret Long     DNC   11.0
9 @Sea Crown 23 19039 254 Leslie Hesford     DNC   11.0

Jun 19 - Dist 2 Division

Start: Dist 2, Finishes: Finish time, Time: 18:20, Wind dir: W, Ave wind: 20
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Zephyr Cal 29 19466 201 Dennis Woodward 18:20 19:30:02 1:10:02 1:03:08 1.0
2 Stimulus Odyssey 9.7 275 179 Adrian King-Harris 18:20 19:33:38 1:13:38 1:08:28 2.0
3 Sugar Glider Beneteau 32.5 38 165 Rob Warren 18:20 19:33:31 1:13:31 1:09:46 3.0
4 Annie C&C 24 74345 237 Roger Aubin     OOD   3.3
5 Mehpisto C&C 29 44194 213 Peter Mills 18:20 19:41:13 1:21:13 1:12:01 4.0
6 Tokolosh II North Star 30 19823 225 Rolf Schmidt 18:20 19:44:05 1:24:05 1:13:22 5.0
7 Chanterelle Spencer 31 39465 195 John Neilson 18:20 19:42:44 1:22:44 1:15:13 6.0
8 Solace C&C 25 363 240 [email protected]     DNC   11.0
8 Liberta Ranger 26 74302 216 Margaret Long     DNC   11.0
8 @Sea Crown 23 19039 254 Leslie Hesford     DNC   11.0

Jun 26 - Dist 2 Division

Start: Dist 2, Finishes: Finish time, Time: 18:38, Wind dir: SE, Ave wind: 2
Rank Boat Class SailNo Rating HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Annie C&C 24 74345 237 Roger Aubin 18:38 20:07:47 1:29:47 1:17:06 1.0
2 Tokolosh II North Star 30 19823 225 Rolf Schmidt 18:38 20:06:48 1:28:48 1:17:29 2.0
3 Zephyr Cal 29 19466 201 Dennis Woodward 18:38 20:06:48 1:28:48 1:20:03 3.0
4 Chanterelle Spencer 31 39465 195 John Neilson 18:38 20:06:26 1:28:26 1:20:24 4.0
5 Sugar Glider Beneteau 32.5 38 165 Rob Warren     DNC   11.0
5 Stimulus Odyssey 9.7 275 179 Adrian King-Harris     DNC   11.0
5 Solace C&C 25 363 240 [email protected]     DNC   11.0
5 Mehpisto C&C 29 44194 213 Peter Mills     DNC   11.0
5 Liberta Ranger 26 74302 216 Margaret Long     DNC   11.0
5 @Sea Crown 23 19039 254 Leslie Hesford     DNC   11.0



Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com