2012 Wed Series D

2012 Wed Series D

Dist 1 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Type SailNo PHRFTOT HelmName August 1 August 8 August 22 Total Nett
1st Kairos Aerodyne 38 3801 45 Ron Jewula 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Foolish Muse Olson 30 8234 112 Andrew Evans 2.0 4.0 2.0 8.0 8.0
3rd Riot C&C 115 115 72 Rob Tape 5.0 DNC 2.0 2.0 OOD 9.0 9.0
4th Skybird CS 34 74322 141 Maarten Prinsze 5.0 DNC 3.0 5.0 DNC 13.0 13.0

Dist 2 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Type SailNo PHRFTOT HelmName August 1 August 8 August 22 Total Nett
1st Annie C&C 24 74345 237 Roger Aubin 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Sugar Glider Beneteau 32.5 38 183 Rob Warren 1.0 2.0 7.0 DNC 10.0 10.0
3rd Tokolosh II North Star 30 19823 225 Rolf Schmidt 7.0 DNC 3.0 3.0 13.0 13.0
4th Chanterelle Spencer 31 39465 195 John Neilson 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 16.0 16.0
5th Liberta Ranger 26 74302 208 Margaret Long 7.0 DNC 4.0 5.0 16.0 16.0
6th Solace C&C 25 363 240 email [email protected] 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 18.0 18.0

August 1 - Dist 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Wind dir: W, Ave wind: 15
Rank Boat Type SailNo PHRFTOT HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Kairos Aerodyne 38 3801 45 Ron Jewula 1820 192545 1:05:45 1:15:38 1.0
2 Foolish Muse Olson 30 8234 112 Andrew Evans 1820 193531 1:15:31 1:17:40 2.0
3 Riot C&C 115 115 72 Rob Tape     DNC   5.0
3 Skybird CS 34 74322 141 Maarten Prinsze     DNC   5.0

August 8 - Dist 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Wind dir: W, Ave wind: 15
Rank Boat Type SailNo PHRFTOT HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Kairos Aerodyne 38 3801 45 Ron Jewula 1820 190412 0:44:12 0:50:51 1.0
2 Riot C&C 115 115 72 Rob Tape 1820 191354 0:53:54 0:59:11 2.0
3 Skybird CS 34 74322 141 Maarten Prinsze 1820 192133 1:01:33 1:00:32 3.0
4 Foolish Muse Olson 30 8234 112 Andrew Evans 1820 192418 1:04:18 1:06:08 4.0

August 15 - Dist 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Wind dir: W, Ave wind: 15
Rank Boat Type SailNo PHRFTOT HelmName Place Points
Kairos Aerodyne 38 3801 45 Ron Jewula  
Foolish Muse Olson 30 8234 112 Andrew Evans  
Riot C&C 115 115 72 Rob Tape  
Skybird CS 34 74322 141 Maarten Prinsze  

August 22 - Dist 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1823, Wind dir: W, Ave wind: 15-18
Rank Boat Type SailNo PHRFTOT HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Kairos Aerodyne 38 3801 45 Ron Jewula 1823 192816 1:05:16 1:15:05 1.0
2 Foolish Muse Olson 30 8234 112 Andrew Evans 1823 194306 1:20:06 1:22:23 2.0
2 Riot C&C 115 115 72 Rob Tape     OOD   2.0
4 Skybird CS 34 74322 141 Maarten Prinsze     DNC   5.0

August 1 - Dist 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Wind dir: W, Ave wind: 15
Rank Boat Type SailNo PHRFTOT HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Sugar Glider Beneteau 32.5 38 183 Rob Warren 1820 193434 1:14:34 1:08:57 1.0
2 Annie C&C 24 74345 237 Roger Aubin 1820 195351 1:33:51 1:20:35 2.0
3 Tokolosh II North Star 30 19823 225 Rolf Schmidt     DNC   7.0
3 Chanterelle Spencer 31 39465 195 John Neilson     DNC   7.0
3 Liberta Ranger 26 74302 208 Margaret Long     DNC   7.0
3 Solace C&C 25 363 240 email [email protected]     DNC   7.0

August 8 - Dist 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Wind dir: W, Ave wind: 15
Rank Boat Type SailNo PHRFTOT HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Annie C&C 24 74345 237 Roger Aubin 1820 192357 1:03:57 0:54:55 1.0
2 Sugar Glider Beneteau 32.5 38 183 Rob Warren 1820 192015 1:00:15 0:55:42 2.0
3 Tokolosh II North Star 30 19823 225 Rolf Schmidt 1820 192545 1:05:45 0:57:22 3.0
4 Liberta Ranger 26 74302 208 Margaret Long 1820 193323 1:13:23 1:05:31 4.0
5 Chanterelle Spencer 31 39465 195 John Neilson     DNC   7.0
5 Solace C&C 25 363 240 email [email protected]     DNC   7.0

August 15 - Dist 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820, Wind dir: W, Ave wind: 15
Rank Boat Type SailNo PHRFTOT HelmName Place Points
Annie C&C 24 74345 237 Roger Aubin  
Sugar Glider Beneteau 32.5 38 183 Rob Warren  
Tokolosh II North Star 30 19823 225 Rolf Schmidt  
Chanterelle Spencer 31 39465 195 John Neilson  
Liberta Ranger 26 74302 208 Margaret Long  
Solace C&C 25 363 240 email [email protected]  

August 22 - Dist 2 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1823, Wind dir: W, Ave wind: 15-18
Rank Boat Type SailNo PHRFTOT HelmName Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Annie C&C 24 74345 237 Roger Aubin 1823 194623 1:23:23 1:11:36 1.0
2 Chanterelle Spencer 31 39465 195 John Neilson 1823 194336 1:20:36 1:13:16 2.0
3 Tokolosh II North Star 30 19823 225 Rolf Schmidt 1823 194754 1:24:54 1:14:04 3.0
4 Solace C&C 25 363 240 email [email protected] 1823 195333 1:30:33 1:17:27 4.0
5 Liberta Ranger 26 74302 208 Margaret Long 1823 195009 1:27:09 1:17:49 5.0
6 Sugar Glider Beneteau 32.5 38 183 Rob Warren     DNC   7.0



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com